IOTA $IOTA Nedir?

IOTA kripto paralardan bir tanesi olarak bilinmektedir. Peki, IOTA Nedir?

0
292

Dijital para birimi olan IOTA 2014 yılında ortaya çıkmıştır. İnternet ortamında pek çok platform tarafından kullanılmaya müsait olarak üretilmiştir. Dijital bir defter görevi üstlenmektedir.

Kripto para birimi için bilinen bir diğer detay ise zincir teknolojisinin çok katmanlı değişik modeli olduğudur. Blok zincir teknolojisinden çok daha ileri bir seviyede üretildiği belirtilmektedir. IOTA nedir, sorusunu daha rahat cevaplayabilmek için onun bir alt sürümü olan Blockchain teknolojisini anlatmak yerinde olacaktır.

Blockchain söz konusu olduğunda insanlardan kaynaklı hataların transfer işlemlerinde sorunlar yaşanmasına sebep olduğu bilinmektedir. Bunun nedeni ise dijital işlem yapma olanağı tanıyan Blockchain sisteminin sahip olduğu anonim özelliktir. Bu özelliği kullanarak kötü niyetli kişilerin Blockchain merkezli para birimlerini, işlerini gizli tutmak maksadıyla kullandıkları bilinmektedir. IOTA söz konusu olduğunda ise bu durum yaşanmamaktadır. IOTA nedir, ne işe yarar gibi soruların cevapları için bir sonraki alt başlığımızı okumanızı tavsiye ederiz.

IOTA NE İŞE YARAR

Kripto para birimi olan IOTA ne işe yarar?

Dijital para birimi, İnternet ortamında makineler arasındaki iletişimin güvenli bir hale gelmesi ve bu işlem birimleri arasında ödeme sağlamak üzerine odaklanmış ödeme sistemidir. Açık kaynaklı olan dağıtık defter özelliğinde olduğu bilinmektedir. Ayrıca IOTA nedir, ne işe yarar, diye merak edenler için bulduğumuz bir diğer detay ise geleneksel blok zincir yerine DAG yani yönlendirilmiş asiklik grafik teknolojisinin kullanıldığıdır. Yapılan işlem her ne olursa olsun ücretsiz ve hızlı bir şekilde onaylanan özeliktedir. Kolay ölçeklendirilebilir sisteme sahip olan IOTA, kripto para teknolojisini geliştirmek ve geliştirici olarak çalışan kişilerin lisanssız bir şekilde kâr gütmeden işlem yapmalarını sağlamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı yazın