Duyuru

Gizle
Henüz duyuru yok.

Aylak Adam Kitap Özeti

Gizle
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
yeni iletiler

  Aylak Adam Kitap Özeti

  Aylak Adam konusu: Maddi yönlerden de hiçbir derdi olmayan aylak bir adamın, mutlu olmak arayışları ve aradığı kadını bulmak için yaptığı sıradan çabaları anlatan bir romandır. İşsiz güçsüz amaçsın bir hayatı olan Bay C.nin tüm hayatı ressam arkadaşı Sadık’ın atölyesi, kahvehaneler, restoranlar ve sokaklardan ibarettir.

  Aylak Adam özet
  “ Bütün değerlerini yitirmiş, dayanacak bir şey arayan” Bay C. maddi açıdan rahat birisidir. Savurgan birisi de olmadığından elindeki ile yetinmeyi de bilen Bay C. İhtiyaç duymadığı için de çalışmayan zaten bunu da gereksiz kabul eden “aylak”lık yaparak yaşayan bir adamdır. Günlerini sıradan işler kitap okumak, sinemaya gitmek, çevresindeki insanları gözlemlemekle geçirmektedir.
  Yalnız yaşamayı kendine iş edinmiş olan C. nin zaman zaman yanına gittiği Sadık adında ressam bir arkadaşı vardır. Bay C.’nin annesi o küçük bir çocukken ölmüş, onu teyzesi büyütmüştür. Hayatın anlamının gerçek bir sevgi olduğunu düşünen Bay C. aşık olabileceği bir kadın aramaktadır almıştır. Lakin tanıştığı tüm kadınlarda annesini aradığının da farkında değildir. Bu yüzden aşk konusunda da C. pek umduğunu bulamaz.

  Lakin Sadık’ın atölyesinde zaman zaman modellik yapan C., bir resimdeki ufak bir detaya içelermiş onun yanına da gitmeme kararına varmıştır. Bay C. bir ara Ayşe adında bir kız ile tanışmış, ama sürekli olarak duyduğu kaybetme korkusu nedeni Ayşe’yi biri ile görünce ondan uzak durmaya başlamıştır.

  Amaçsız, kuralsız, manevi değerlerden de uzak seçilmiş bir yalnızlık yaşayan Bay C. yerleşik ve kalıp değerlere de yabancıdır. İnsanlar arasındaki ilişkileri yapay bulmakta, böylesi ilişkiler içine gireceğine hiç kimse ile muhatap olmamayı seçmektedir. Yenilik ve değişimlerden de nefret etmekte, kuralsız ve bağsız yaşamayı kendine iş edinmektedir.
  Bir ara bir şeyler yazmaya karar vermiş ama aradığı tadı onda da bulamamıştır. Zaman içinde hayatta kahrı çekilebilecek tek şeyin gerçek bir sevgi olduğuna karar verir. Bu sevgiyi pasta hanede gördüğü bir kızda bulabileceğini hayal ederek o kızın peşine takılır. İsmi Güler olan bu kızla bir ilişki yaşamaya başlar. Fakat Güler’in hayattan beklentileri Bay C.’nin bakış açısına oldukça ters şeylerdir. Bu nedenle bu ilişki çok geçmeden kopmaya başlar. “dünyada gereğinden çok kadın vardı ama, yalnız bir teki yoktur.” Diye düşünmeye başlayan Bay C. bu nedenle bir başka aşk arayışı içine düşüverir.

  Yaz ayında eski sevgilisi Ayşe ile karşılaşmış bir ressam olan Ayşe’nin çizdiği deniz resimler sanki hoşuna gitmiştir. Fakata C.’nin insanlardan ve toplumdan uzak, farklı ve a sosyal birisi olduğunu bilen Ayşe, bir not yazarak C.’den ayrılır.
  Bay C., sonbahar geldiğinde yazlığından taşınıp kışlık evine gelir. Lakin bu mevsimde sanki başına bir ağrı girmiş üstelik iştahsız bir adam da olmuştur. İçkiye başlarsa bunların gidebileceği vehmine kapılarak içkiye başlar. Bu sorunları içki içerek giderebildiğini gören C., Ressam arkadaşı Sadık ile yeniden temas kurmaya başlar.

  Aradığı aşkı bulma umudunu yitirmeyen Bay C. eski arkadaşı Güler’in yanında gördüğü, mavi yağmurluklu bir kızın peşin de düşer. Fakat bu kız bir otobüse binip gitmiş, Bay C. durdurmak için bir taksinin önüne atlamıştır. Fakat taksici ile kavgaya karıştığından o kızı da kaybeder.
Hazırlanıyor...
X